Polikarbon Sararması: Nedenleri ve Çözüm Yolları

Polikarbon Neden Sararır ve Nasıl Çözülür?

Polikarbon Neden Sararır ve Nasıl Çözülür?
30.10.2023
220

Şeffaf polikarbon levhalar, yüksek darbe direncine, hafifliğe ve yüksek ışık geçirgenliğine sahip popüler bir plastiktir. Dayanıklı ve uzun ömürlü çatı malzemesidir. Bina kaplamalarında yaygın olarak kullanılırlar. Açık araba otoparkı, çatılar ve gün ışığı alan çatıların inşaatında kullanılır. Ancak polikarbon levhalar uzun yıllar içerisinde rengini kaybeder, bu da güneş ışığını etkiler ve görünüme zarar verir. Peki polikarbon neden sararır ve nasıl çözülür?

Polikarbon Levha’nın Sararmasının Nedenleri

Polikarbon levhaların en ciddi zararı UV ışınlarıdır. Polikarbon levhalar cam çatı olarak kullanıldığında tamamen güneşe maruz kalır ve güneşin UV ışınlarına maruz kalır. Zaman geçtikçe, tabakanın UV korumalı katmanı yılda yaklaşık 5 um kadar azalır. Son olarak levhanın rengi değişerek polikarbon levha sarıya dönüşür.

Sararmanın bir diğer nedeni ise polikarbon levhaların esasen plastik malzeme olmasıdır. Zamanla plastik malzeme oksidasyona başlar ve bu da plastik tabakaların renginin çok daha hızlı değişmesine neden olur. Polikarbonun bu doğal özellikleri aynı zamanda malzemenin sararmasına da neden olabilir. Polikarbon molekülleri arasındaki bağlantı kaybı nedeniyle tabakanın rengi değişir. Akılda tutulması gereken önemli bir nokta, renk değişiminin sadece mekanik özelliklerin kaybının görsel bir işareti olduğudur. UV radyasyonu plastiğin kırılmasına, çatlamasına, parçalanmasına ve hatta erimesine neden olur.

Polikarbon Levha’nın Sararmasını Engelleyecek Çözüm Önerileri

Polikarbon levhanın üzerindeki UV koruma katmanı, zararlı UV ışınlarının %99 oranında engellenmesi açısından önemlidir. UV korumalı polikarbon levhalar üretmenin iki yolu vardır. Bunlardan biri polikarbon levhaların yüzeyindeki bir kaplamadır. Bu kötü hava koşullarına karşı dayanıklılığa sahiptir ve UV koruma katmanının kırılması kolaydır. Polikarbonun ömrünü büyük ölçüde azaltır. İkinci yol ise birlikte ekstrüzyon teknolojisidir. Bu sayede UV koruması güçlü olur ve panellerin kullanım ömrü 10 yılın üzerine uzatılabilir.

Polikarbon çatı kurma yöntemi çok önemlidir, birçok kişi bunu bilmez. Şu anda piyasada polikarbon içi boş duvar levhaları çoğunlukla tek taraflı ve UV korumalıdır. Kullanıcıların kurulum sırasında UV korumalı kaplama yüzeyini güneş ışığı yönüne çevirmesini gerektirir. Aksi takdirde polikarbon çatı levhaları UV ışınlarına maruz kalacak, hızlı eskime ve sararmalara neden olacak, kullanım ömrü büyük ölçüde kısalacak ve ışık geçirgenliği etkilenecektir. Polikarbon levhaları alıp montaja hazır olduğunuzda lütfen kılavuzu dikkatlice okuyun.

Whatsapp
Gamze Yılmaz
Gamze Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?