Köpük PVC Nedir? - Mazeron Reklam

Köpük PVC Nedir?

Köpük PVC Nedir?
31.03.2022
4.428

Köpük PVC levha aynı zamanda dekota levha olarak da bilinmektedir. Köpük PVC levha, iyi mekanik ve yalıtım özelliklerine sahip hafif bir malzemedir. Polivinil klorür ve poliüre karışım olan köpük PVC, iyi bir bağ kuvvetine sahiptir ve doğrusal, kapalı hücreli köpük yapısı nedeniyle katı bir şekil alır. Bu çok hafif (katı PVC’nin ağırlığının yarısı kadar) olan malzeme neme ve bazı kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır. Kesilmesi ve şekillendirilmesi çok kolaydır. Ayrıca termoplastik özelliklere sahiptir ve 65 C civarında yumuşamaya başlar. Tipik olarak, kapalı hücreli köpük PVC levha, ahşap kadar kolay kesilebilir. Kaynar suya daldırılarak veya standart bir ısı tabancası ile yumuşatılıp şekillendirilebilir ve standart otomobil boyaları ile boyanabilir.

Köpük Pvc Nasıl Üretilir?

Köpük PVC 45 kg/m3 ila 400 kg/m3 arasında çeşitli yoğunluklarda mevcuttur. Ham maddeler kontrollü koşullar altında karıştırılır ve bir kalıba dağıtılır. Doldurulan kalıp daha sonra mühürlenir, sıkıştırılarak kapatılır ve daha sonra büyük bir pres içine yerleştirilir ve ısıtılır. Bu işlem tamamlandıktan sonra kalıptan bir katı malzeme levhası çıkar. Malzeme daha sonra nihai yoğunluğa ulaşmak için bir sıcak su banyosunda genişletilir ve kürlenir. Kürlenmiş bloklar daha sonra müşteri gereksinimlerine bağlı olarak değişen kalınlıkta levhalar halinde kesilir. İşlem ve formülasyon, köpüklere kapalı hücre yapısını ve mükemmel fiziksel özelliklerini vermek için birleşir.

Köpük PVC Kullanım Alanları Nelerdir?

Köpük PVC iyi kimyasal dirence ve düşük su emme özelliğine sahip olduğundan iç ve dış mekanlarda kullanıma uygundur. Düşük darbe dayanımına sahiptir ve renk yelpazesi nedeniyle genellikle tabela ve teşhirlerde kullanılır. PVC köpük levhanın üretilmesi ve yapıştırılması kolaydır. Yağmur, rüzgar ve güneş ışığının zararlı etkilerine karşı çok dayanıklıdır. Bu faktörler nedeniyle bu malzeme günlük ürünler için mükemmeldir.

Whatsapp
Gamze Yılmaz
Gamze Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?