Şeffaf Plastik Levha Nedir? Pleksi ve Polikarbon Karşılaştırma

Şeffaf Plastik Levha Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Şeffaf Plastik Levha Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey
25.03.2021
4.994

Şeffaf plastik levha, en yaygın üretim malzemeleri arasındadır. Tasarımcılar ve üreticiler, camın işi bitirmek için çok zayıf veya ağır olacağı durumlarda cam yerine şeffaf plastikler (şeffaf polimerler) kullanırlar. Her biri kendi avantajları ve dezavantajları olan pek çok farklı çeşitte şeffaf plastik olmasına rağmen dikkate değer.

(Pleksi) Akrilik mi Şeffaf Plastik mi?

Mevcut olan tüm farklı şeffaf plastik seçenekleri göz önüne alındığında, pek şaşırtıcı değil, bu yüzden çoğu farklılıkları anlamıyor. Bireysel şeffaf plastik levha türleri, farklı malzemeler ve üretim süreçleri ile yapılır ve farklı plastikler için bir dizi fiyat noktası oluşturur. Akrilik ve plastik arasındaki farka ve plastik, akrilik ve camın daha iyi olup olmayacağına bakmak gibi en yaygın sorulardan bazılarını yanıtlayarak karışıklığı gidermek için buradayız. Başlangıç olarak, akrilik gerçekten bir tür plastiktir, ancak her tür plastik akrilik değildir. “Akrilik”, doğal gazların türetilmesiyle oluşturulan petrol bazlı termoplastikler ailesini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Akrilik, en yaygın akrilik şekli olan “poliakrilat” olarak da bilinir. Polimetil metakrilat ile yapılmıştır.

Neden Tüm Marka İsimleri?

Oldukça benzer bileşimlere sahip olmasına rağmen, akrilik ile ilişkili bir dizi marka adı vardır. Başlangıçta Rohm and Haas Company tarafından Plexiglas adı altında ticari markalıydı, ancak şu anda Perspex, Mika, Pleksiglas yaygın marka isimleri arasında bulunmaktadır.

El Yapımı ve Enjeksiyon Kalıplı Akrilik Arasındaki Fark

Enjeksiyonla kalıplanmış akrilikler, akrilik levha veya başka bir tür polimetil metakrilat malzemenin kalıplara enjekte edilmesiyle yapılır. İşlemde yapılan termoplastik, cama mükemmel şeffaf bir alternatiftir. Genellikle güneş gözlüğü, ekran yükselticileri ve fırın kutuları için kullanılır. Herhangi bir perdeleleme veya renklenme sorunu olmadan yapılabildikleri için polistren üzerinde üstünlük sahibidirler. Malzeme ayrıca genellikle çok daha güçlüdür ve kalıptan çıkarıldığında neredeyse hiç kabartma işareti yoktur. Enjeksiyon kalıplama, el işçiliğinden daha kolaydır, bu da daha düşük bir maliyetle yapılabileceği anlamına gelir.

El yapımı polimerler, ekranlar için en lüks plastikler arasındadır. Polimerleri elle üretmek daha uzun sürse de ve bu nedenle daha pahalı olsa da, buna değer kılan gözle görülür bir kalite farkı vardır. Kalıptan kaynaklanan kabartma izleri ve bulanıklık gibi yaygın sorunlar dahil olmak üzere üretim sürecinde neredeyse hiç kusur yoktur. El işçiliği enjeksiyonla kalıplamadan farklıdır, çünkü eklemlerin tümü çözücü maddelerle yapıştırılır. Bu maddeler plastiği birlikte eriterek güçlü, kristal berraklığında bir malzeme oluşturur.

Diğer Plastik Türleri

Enjeksiyonla kalıplanmış polistren, kimyasal olarak bağlanmış monomer stiren kullanılarak yapılan bir aromatik polimer biçimidir. Polistren genellikle akrilik asitten daha ince ve daha kırılgandır. Bunun tersi, diğer plastik türlerinden daha ucuz olmasıdır. Malzemenin kalıplarla yapıldığı göz önüne alındığında, kalıptan çıkarıldığında kabartma işaretlere veya mavi pus etkisine sahip olabilir. Bu nedenle koleksiyonları korumak veya vitrinler oluşturmak için en iyi seçim değildir. Öncelikle plaka çerçeveleri, tek kullanımlık traş bıçakları, CD kutuları ve tek kullanımlık çatal, bıçak gibi düşük maliyetli tüketim malları yapmak için kullanılır.

Polikarbonat, imalat için kullanılan bir tür termoplastik polimerdir. Genellikle akrilik plastik ve polistrenden daha pahalı olan şeffaf bir plastiktir. Polikarbonat çok daha güçlü olduğu için bu ek maliyet, ek dayanıklılık getirir. Polikarbonat, hükümet araçları ve uçak pencereleri için zırhlı pencereler yapmak için kullanıldığı için “kurşun geçirmez” camla ilişkilendirilir. Lexan en popüler olanlardan biri olmak üzere çeşitli marka isimleri altında üretilmektedir. Polikarbonatın, uzun süre güneş ışığına maruz kaldığında sararması da dahil olmak üzere bazı dezavantajları vardır.

Whatsapp
Gamze Yılmaz
Gamze Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?