Polikarbon Levha: İnşaatta Neden Tercih Edilir? - Mazeron Reklam

Polikarbon Levha: İnşaatta Neden Tercih Edilir?

Polikarbon Levha: İnşaatta Neden Tercih Edilir?
21.07.2022
3.741

Bir zamanlar seralarda ve çatılarda kullanılan temel olsa da yararlı bir malzeme olan polikarbon levha, artık tamamen modern bir malzemedir. Yukarıdaki gibi projelere sunduğu estetik olanakların yanı sıra, polikarbon levha mimarlar için artan cazibesini açıklama yardımcı olabilecek çok sayıda başka özelliğe sahiptir. İnşaatta ve yapılarda polikarbon kullanmanın 5 faydası aşağıda ki gibidir;

1. Polikarbon Levha’yı Bükmek Kolaydır.

Polikarbon levha termoplastiktir, yani çok kullanışlı özelliklere sahiptir. Çeşitli şekil ve yapılarda kolayca şekillendirilebilir ve yerinde soğuk bükülerek kavisli bir yüzey oluşturulabilir. Termoplastik olduğu için polikarbon herhangi bir bozulma etkisi olmadan ısıtılabilir, soğutulabilir ve tekrar ısıtılabilir. Bu, polikarbonun %100 geri dönüştürülebilir olduğu anlamına gelir.

2. Polikarbon Levha Darbe ve Kırılmaya Karşı Dayanıklıdır.

Camla karşılaştırıldığında, solid polikarbon levha çok daha yüksek bir etkiye sahiptir. Bu, herhangi bir projenin nakliye, taşıma ve kurulum aşamaları söz konusu olduğunda son derece yararlıdır. Yapı hizmete girdikten sonra polikarbon, doluya, düşen dallara ve diğer nesnelere karşı cam, pleksi veya fiberglass’ın direncinden çok daha fazla direnç sağlar. Ek olarak fiberglass’ın aksine, polikarbon levha yaşla birlikte daha kırılgan hale gelmez. Polikarbon, darbe ve kırılma direnci özellikleri ile olası pahalı onarım ve bakım maliyetlerini azaltır.

Polikarbon Mutfak Kaplama
Polikarbon Havuz Kapama
Polikarbon Havuz Kaplama
Polikarbon Levha Havuz Kenarı Kapatma

3. Polikarbon Levha Camın Ağırlığının Yarısından Daha Az Ağırlığa Sahiptir.

Cam için 6.173 Ib/m3’e kıyasla 2.645 Ib/m3’lük bir yoğunluğa sahip olan polikarbon levha, yapısal tasarım açısından faydalar sunar. Kaplama veya çatı elemanlarından kaynaklanan azaltılmış ölü ağırlık yüklemesi, yapısal elemanların ve temellerin boyutunun küçülmesine ve dolayısıyla maliyet tasarrufuna yol açabilir.

Aynı derecede önemli olan, daha düşük ağırlıklı bir malzemenin elle taşınmasıdır. Bina ve inşaatta polikarbon kullanıldığında nakliye, kaldırma ve manevra işlemlerinin tümü daha kolay ve kırılgan olmadığı için potansiyel olarak daha güvenli hale gelir.

4. Polikarbon Levha İyi Bir Yalıtkandır.

Polikarbon ısı yalıtım özellikleri, kaplama ve çatı kaplama için neden giderek daha popüler bir seçim haline geldiğini açıklamaya yardımcı olur. Çok duvarlı polikarbon levhalar, binanın çevresinde ek hava cepleri oluşturarak termal performansını iyileştirir. Tek katmanlı camın U değeri 6 W/m2K iken, polikarbon çatı kaplama malzemelerinin U değeri 6 mm ikiz duvar için 3,5 W/m2K ile 16 mm beş duvar için 2,1 W/m2K arasında değişmektedir.

Polikarbon aynı zamanda iyi bir ses yalıtkanıdır. Bu nedenle, yoğun yollar, şantiyeler veya demiryolu hatları tarafından akustik bariyerler için, bir ofis donanımında veya bir giyim mağazasında bölmeler oluşturmak için kullanılan şeffaf veya renkli solid polikarbon levhaları sık sık görebilirsiniz.

5. Polikarbon Levha Işığı İletir.

Bu göz kamaştırıcı derecede bariz bir ifade gibi görünse de “polikarbon” kelimesinin sararmış plastik ve buğulanma görüntülerini çağrıştırdığı bazı kişiler olacaktır. Bu fiberglass için bir sorun olmaya devam ederken polikarbon için doğru değildir. Polikarbon, camla aynı miktarda ve fiberglass’dan çok daha fazlasını iletir. Ek olarak, polikarbon cam kadar şeffaf olabilirken, fiberglass yarı saydamdır ve tam şeffaf bir ürün değildir. Tüm polikarbon levhalarımız, potansiyel UV radyasyonundan korumak ve böylece ömrünü uzatmak için oluklu polikarbon için bir tarafta ve solid polikarbon içi her iki tarafta UV koruması ile işlenir.

İnşaat ve yapılarda polikarbon kullanarak tasarımcılara, rakip malzemelerden potansiyel olarak daha düşük sermaye ve işletme maliyetleriyle binalarda doğal ışığı optimize etme fırsatı sunun. Bu onu gerçekten sürdürülebilir bir seçim yapar. Polikarbon, neredeyse sonsuz renk seçeneklerine sahiptir.

Whatsapp
Gamze Yılmaz
Gamze Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?