Pet-g Nedir? - Dayanıklı Pet Levhalar

Pet-g Nedir?

Pet-g Nedir?
17.01.2023
1.524

PET, polietilen tereftalat (PET-G olarak da bilinir), termoplastik ailesinin bir parçası olan güçlü, sert bir sentetik malzemedir. Birçok şekil ve boyutta ısıtılabilir, eritilebilir ve soğutulabilir. Yağların ve petrokimyasalların bir kombinasyonundan yapılmış olup, üretim sektöründe şişe ve kavanoz üretimi için popülerdir. Aslında hemen hemen her plastik şişe pet-g’den yapılır. Gazlı, gazsız ve seyreltilebilir içecekler, meyve suları ve şişelenmiş su dahil olmak üzere çeşitli içecekler için uygundur. 

Malzeme CO2 ve ışığa karşı koruyucu bir bariyer sunar, mikroorganizmaları uzaklaştırır ve EU/NSF/FDA tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır. Pet-g hafiftir, çok net bir görünüme sahip olabilir ve yerleştirildiğinde cama benzemektedir. Malzemenin yiyecek, içecek ve kişisel bakım ürünleri için yüksek güvenlik standartlarına ulaşmasını sağlayan güçlü, reaktif olmayan ve kırılmazdır. O kadar güçlüdür ki, ısısız bir pastörizasyon şekli olan HPP’ye (yüksek basınçlı işleme) tabi tutulabilir.

Pet-g diğer plastik türlerinden daha mı çevre dostudur?

Pet-g, %100 geri dönüştürülebilir ve son derece sürdürülebilir olduğu için plastik şişeler ve diğer kullanımlar için tercih edilir. İsraf edilen kaynak miktarını azaltarak tekrar geri kazanılabilir ve yeni ürünlere dönüştürülebilir. Bu, streç film, tek kullanımlık plastik poşetler, yiyecek kapları için kullanılan polivinil klorür (PVC), düşük yoğunluklu polietilen (LDPE), polipropilen (PP), polistiren (PS) gibi diğer plastik türlerinden farklıdır.

Pet-g ayrıca, imalat sırasında daha az enerji kullandığı için düşük karbon ayak izine sahiptir ve bu da tedarikçilerin toplam enerji tüketimini azaltmasına yardımcı olur. Hafif olduğu için şirketlerin büyük miktarlarda PET şişe taşımasına ve nakliyeden kaynaklanan karbon emisyonlarını daha da azaltmasına olanak tanır. Bu aynı zamanda işletmeler için ekonomik bir seçimdir.

Pet-g diğer plastik türlerinden daha mı güvenlidir?

Daha önce de belirtildiği gibi, pet-g kırılmazdır. Çatlarsa veya hasar görürse zarar vermez. ‘Güvenli’ plastik olarak bilinir. Pet-g büyük miktarlarda zararlı olabilecek bir kimyasal olan Bisfenol-A (BPA) da içermez. Bazı plastik türleri bunu içerir ve vücudun endokrin sistemi ile etkileşime girerek potansiyel olarak olumsuz sağlık etkilerine neden olduğu bildirilmiştir. Bu kadar çok tüketicinin polikarbonattan pet-g su soğutucularına geçmesinin ana nedeni budur. Polikarbonat genellikle BPA içerir.

Genel olarak pet-g, resmi sağlık ve güvenlik kurulları tarafından onaylanmış güvenli, hijyenik bir paketleme çözümüdür. Bileşimi, malzeme ile temas eden herhangi bir gıda veya sıvı ile reaksiyona girmediği anlamına gelir, bu da pet şişeleri risksiz ve içilmesi güvenli hale getirir.

Whatsapp
Gamze Yılmaz
Gamze Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?