Akrilik ve Polikarbonat - Mazeron Reklam

Akrilik ve Polikarbonat

Akrilik ve Polikarbonat
08.12.2022
1.954

Genellikle doğrudan rakipler olarak görülen akrilik ve polikarbonat, görünüşte çok fazla ortak noktaya sahiptir ve aynı görevleri yerine getirirken zaman zaman birbirleriyle karşılaşırlar. Ancak, bir bakışta ikisi arasında ayrım yapamayacak durumdayken, ikisi arasında nasıl seçim yapabilirsiniz? Gerçek özellikleri oldukça farklı olduğu için yeterince açıktır, bu nedenle gerçekte hangisinin daha iyi olduğu değil, hangisinin amaçlarınız için daha uygun olduğu meselesidir.

Hasar Direnci: Hem akrilik hem de polikarbonat plastik türleri olduğundan, her ikisi de güçlü darbelere karşı etkileyici düzeyde direnç gösterir ve alternatif malzemelerin çoğuna karşı kendilerini koruyabilirler. Çoğu zaman, bunlarla cam arasında bir karşılaştırma yapılır, bu durumda cam her zaman açık bir kaybeden olarak ortaya çıkar.

Bunun nedeni, her iki plastiğin de hasara karşı oldukça dirençli olması ve bir camı binlerce parçaya indirgeyecek bir darbeyi kolayca savuşturmasıdır. Ancak ikisi arasında polikarbonat, camın darbe direncinin 30 katından fazla sürekli olarak övündüğü için muzaffer olarak ortaya çıkacaktır. Akrilik, yapılma şekline bağlı olarak, camın direncinin 10-20 katı arasında herhangi bir yere sahip olabilir, ancak her zaman polikarbonatın gösterdiği mukavemetin gerisinde kalacaktır.

Renkler: Akrilik, çok geniş ve çeşitli bir renk paletinde mevcuttur. Bu, çok daha sınırlı bir çeşitliliğe sahip olan polikarbonat hakkında söylenebilecek bir şey değildir ancak standart geniş renklerin çoğunda bulunur.

Akrilikten farklı olarak, polikarbonatın renk netliği zamanla azalır ve UV ışınlarına uzun süre maruz kaldığında sarı bir renk alır.

Temizlik: Etkileyici olsa da güçlü darbelere karşı dirençleri, çizilmelere dayanma yetenekleri anlamına gelmez ve her ikisi de özellikle polikarbonat çiziklere yenik düşer bu da aşındırıcı temizleme solüsyonlarından ve sert süngerlerden veya ovuculardan kaçınılması gerektiği anlamına gelir. Her iki se sabun ve su ile kolayca temizlenir ancak akrilik daha sert kimyasallara polikarbonata göre daha az dayanıklıdır ve asla cam temizleyiciler veya amonyak bazlı spreylerle temizlenmemelidir.

Polikarbonat, bu tür temizleyicilerin zorluklarına dayanabilir ve bu nedenle bakım sırasında hasar görme olasılığı daha düşüktür ancak bir kez hasar verildikten sonra kolayca düzeltilmez. Ancak akrilik, hafif çizikler gibi küçük hasarlardan neredeyse hiçbir masraf ve hatta daha az zorlukla kurtulabilir.

Şeffaflık: Akrilik, polikarbonattan marjinal olarak daha berraktır ve fark önemsizdir. Polikarbonatın güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak sararmasına izin verilirse boşluk genişleyecektir. Ek olarak, zamanla her ikisi de görsel netliği kaybeder, aradaki fark, akriliğin onu yeniden kazanmak için cilalanmasıdır, polikarbonat cilalanamaz.

Maliyet: Polikarbonat, akrilikten %35 ila %300 daha pahalı olabilir.

İşlenebilirlik: Akrilik ve polikarbonat levhaların kesilmesi söz konusu olduğunda, akrilik daha kolay yönetilebilir ve özellikle elektrikli aletler kullanılırken daha kolay ve belirgin şekilde daha az dirençle kesilebilir.

Delme ise polikarbonatın kendini gösterdiği yerdir, çünkü standart bir uçla sacın herhangi bir yerinde güvenli bir şekilde delinebilir ve zamanın %99’unda zarar görmez. Akrilik delinmeye dayanır ancak köşelere yaklaştıkça kırılma olasılığı daha da artar.

Polikarbonat ve Pleksi İçin Popüler Kullanım Örnekleri

  • Polikarbonat akrilikten daha güçlü olabilir ancak akrilik hala motorsiklet kask vizörleri, buz hokeyi seyirci koruması ve helikopterlerin ve denizaltıların pencereleri olarak kullanılabilecek kadar güçlüdür.
  • Mukavemeti ve hasara karşı dayanıklılığı nedeniyle kurşun geçirmez cam olarak kalın polikarbonat levhalar kullanılmaktadır.
  • Her ikisi de polis koruma donanımına dahil edilmiştir. Akrilik tomalarda polikarbonat ise çevik kuvvet koruma kalkanı ve vizörlerinde kullanılmıştır.
Whatsapp
Gamze Yılmaz
Gamze Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?