Pleksi Levha Ne İşe Yarar? - Mazeron Reklam

Pleksi Levha Ne İşe Yarar?

Pleksi Levha Ne İşe Yarar?
23.06.2022
3.664

Pleksi levha, pencere ve duvar bölmelerinden aydınlatma armatürlerine ve saçaklara kadar her şeyde kullanılmaktadır. Ulaşım uygulamaları için akrilik levha ulaşım endüstrisinde gösterge panellerinde, pencerelerde, ön camlarda ve aynalarda kullanılmaktadır.

Pleksi Levhanın Nitelikleri

Pleksi levha, hizmet verdiği her uygulamada çok çeşitli faydalar sağlar. Işıkta kullanıldığında, sararmaya doğal olarak direnir ve UV spektrumunun önemli bir bölümünü emer.  Pleksi kaplama, UV korumasının ek faydasını sağlamak için özel bir filtre veya film gerektirmez, ancak gerektiğinde gelişmiş koruma sağlamak için UV ışınlarına dayanıklı Pleksi kaplama mevcuttur. Pleksi plastik, imalat ve kurulumdan sonra bile berraklığını ve parlaklığını koruma yeteneği nedeniyle çeşitli uygulamalar için favori bir malzemedir.

Pleksi levha , hem cam hem de polikarbonat levhadan daha ucuzdur. Akrilik ayrıca camdan 17 kat daha fazla darbeye dayanıklıdır, pürüzsüz bir şekilde parlatılabilir ve polikarbonata göre kesilmesi daha kolaydır. Pleksiglas levhaların çok sert olduğunu ve kolayca çatlayıp parçalanabileceğini unutmayın.

Pleksi Levha Çeşitleri

Pleksi levha, en çok yönlü plastik türü olarak bilinir, ancak aşağıdakiler gibi özel Pleksi türleri de vardır:

• Yansıtılmış ve İki Yönlü (İçten Görünür) Yansıtılmış
• Renkli ve Floresan Akrilik
• Temiz akrilik
• Aşınmaya Dayanıklı
• Işık Yayıcı Akrilik
• Parlamayan ve Anti-Statik
• Siyah beyaz
• Kurşuna Dayanıklı
• UV Korumalı
• Ve daha fazlası

Pleksi Levha Kesme Yöntemleri

Pleksi levhanızı kesmek için bu yöntemlerden herhangi birini kullanmadan önce, hangi yöntemin en iyi sonucu vereceğine karar vereceğinden, öncelikle levhalarınızın uzunluğunu ve kalınlığını belirlemek isteyeceksiniz. Bu proje için odun kesmek için kullanacağınız birçok aleti kullanabilirsiniz. 

Pleksi kesmek için birkaç araç seçeneği:

Masa Testere: Bu en yaygın yöntemdir ve testere bıçaklarının bulunması kolay olduğundan, deneyimi ne olursa olsun herkes için harika bir seçenektir. Bu yöntem için, birden çok tabakayı üst üste koyarak aynı anda kesebilirsiniz. Dişleri birbirine yakın olan bir masa testeresi kullanarak (kontrplak yaparken kullanılanlar gibi). Bıçaklar çok daha genişse, plastiğinizin kırılma riskini taşırsınız.

Ahşap için tasarlanmış bıçakları kullanabilirsiniz, ancak sık kesim projeleri için en iyisi akrilik için özel olarak tasarlanmış bıçaklar vardır. Akrilik, diğer birçok malzemeyi kesmekten farklıdır, çünkü diğer parçalarla tam oturmasını sağlamak için boyutların tam olması gerekir. Düzgün ve talaşsız olduğundan emin olmak için malzemeyi zımparalamanız gerekiyorsa, akrilikleri yanlış kesmek maliyetli bir hata olabilir, bu nedenle her zaman mümkün olan en keskin bıçağı kullanın.

Yönlendirici: Yönlendiriciler hem eğri hem de düz kesimler için pleksiglas kesmek için kullanılabilir. En iyi sonuçlar için, yönlendirici ile daha kesin bir sonuç elde etmeden önce akriliğinizi kabaca kesmek için başka bir alet (daha önce bahsedilen masa testeresi gibi) kullanın. Kesimi cilalamak için daha fazla zaman ve talaş oluşmasını önlemek için levhayı yerinde tutmak için bir kompresör kullandığınızdan emin olun. Masa testereleri gibi yönlendiriciler de donanım mağazalarında kolayca bulunabilir ve oldukça çok yönlüdür. İlk kez bir yönlendirici satın alıyorsanız, yönlendiricinize bir vakum bağlamak istiyorsanız veya yuvaları kesiyorsanız, yukarı kesimli bir bit öneririz. Downcut bitler harikadır çünkü talaşları yüzünüzden ve levhanızdan aşağı ve uzağa atarlar.

Puanlama Aracı: ¼ inçten daha ince pleksi levhalar için, sertleştirilmiş bir tekerlekten alacağınız ufalanma etkisinden ziyade derin bir çizik oluşturacak bir çentik kullanın. Alete baskı uygulayın ve kılavuzunuzun, tabakanın 1/8 inç’i kadar kesime yönlendirmesine izin verin. Bunun tamamlanması birçok geçiş gerektirebilir, bu yüzden sabırlı ve kesin olun.  Levha puanlandıktan sonra, Pleksi masa kenarına kenetleyin, böylece masa kenarı sayfanın çentikli çizgisiyle hizalanır. Kelepçenin sağlam olduğunu onayladıktan sonra, masadan sarkan kâğıt parçasına kırılana kadar baskı uygulayın. Kesim tabakada yeterince derinse, temiz bir kenar olacaktır.

Whatsapp
Gamze Yılmaz
Gamze Yılmaz
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?